Parafia

Kramsk to miejscowość położona ok. 13 kilometrów na północny wschód od Konina, przy drodze do Sompolna. Dawniej nazywała się Kromsko (Krąpsko), od nazwy strumienia Krompiny (Krąpiny), płynącego w pobliżu bagnistą doliną. W jego miejscu znajduje się wykopany w XVIII w. kanał, tzw. Grójecki, łączący jezioro Lubstowskie z rzeką Wartą.

W początkach XIII w. wieś Kramsk należała do uposażenia katedry płockiej. W 1227 r. przeszła w posiadanie klasztoru bożogrobców w Miechowie. W 1251 r. Kramsk należał już do cysterskiego klasztoru w Lądzie. Po utworzeniu starostwa w Koninie, wieś Kramsk jako królewszczyznę wcielono do Konina. Po trzecim rozbiorze Polski Kramsk znalazł się w tzw. Prusach Południowych. Od 1797 r. był prywatną własnością. W 1844 r. Kramsk został nabyty przez Franciszka Potrzebowskiego, brata ówczesnego miejscowego proboszcza. Potrzebowscy, pod koniec życia proboszcza, założyli dom schronienia dla starców. W 1856 r. Franciszek Potrzebowski sprzedał majątek, a jakiś czas potem został on rozparcelowany i nabyty przez miejscowych włościan. Od tego czasu nastąpił intensywny rozwój gospodarczy Kramska i okolicy, które stały się szeroko znane z produkcji ręcznych narzędzi rolniczych. Specyfiką kulturową Kramska jest zanikająca już gwara będąca zlepkiem cech mazowiecko-kujawsko-wielkopolskich.

Można domniemywać, że parafia Kramsk powstała przed 1255 r. Należała ona do arch. gnieźnieńskiej. W 1518 r., za zgodą abpa Jana Łaskiego, została przyłączona do parafii w Pyzdrach, a po zniszczeniu miejscowej fary, w latach 1762-1763, była przyłączona do pyzderskiego klasztoru franciszkańskiego. Od tego czasu na powrót stała się samodzielną parafią.
Już przed 1255 r. istniała w Kramsku świątynia. Ten lub kolejny kościół w Kramsku został konsekrowany w 1601 r. Otrzymał wtedy wezwanie św. Stanisława BM. Dokumenty wizytacyjne z 1767 r. informują, że świątynia była wtedy całkowicie zniszczona. Decyzję
o budowie nowej świątyni podjęto w 1821 r., lecz w rzeczywistości budowę zaczęto dopiero 20 lat później. Obecny kościół w Kramsku powstał w 1844 r., zbudowany przez proboszcza ks. Ludwika Potrzebowskiego, jego braci, właścicieli Kramska, i parafian. Ten kościół, pod dawnym wezwaniem św. Stanisława BM, został konsekrowany w 1854 r. przez bpa Tadeusza Łubieńskiego, sufragana włocławskiego. W 1862 r. dobudowano prezbiterium, a w latach 1903-1906 wieżę. Tak rozbudowany kościół został poświęcony 24 maja 1908 r.

( Źródło – Rocznik Diecezji Włocławskiej 2011)

Ogłoszenia i intencje wszystkie »

II Niedziela Wielkiego Postu

2015-03-01

II Niedziela Wielkiego Postu

Ogłoszenia duszpasterskie

1. Dziś, w niedzielę misyjną, modlimy się za misje i misjonarzy posłanych do narodów i wspieramy ich ofiarami składanymi do puszek.
  2. Dzisiaj od godz. 8:30 do 12:30 w przychodni Na Dębiczu możemy podzielić się darem serca oddając krew.

czytaj całość »

I Niedziela Wielkiego Postu

2015-02-22

I Niedziela Wielkiego Postu

Ogłoszenia duszpasterskie

1. Dziś – pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Przypominamy, że nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej parafii w piątki o godz. 16:15, natomiast Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 15:30.
  2. Dzisiaj Mszą św. o godz. 16:00 rozpoczniemy w naszej parafii cykl nauk przedmałżeńskich.

czytaj całość »